29 Nov
29Nov

Jártál már úgy, hogy tetszett, amit a közösségi médiában hallottál, láttál, egyet is értettél vele és mégis – volt valami rossz érzésed? Vagy kipróbáltad, amit ajánlottak, és csalódtál a végeredményben? És persze magadat okoltad… Pedig nem te vagy a hibás – egyszerűen hazudtak neked! Olyan sokszor, hogy egyetlen blogbejegyzésben el sem fér… Lássuk az elsőt! 

1. Rajtam miért nem állnak jól az olcsó konfekciódarabok? Avagy a basic bűne…

Számtalan influenszer állítja, hogy az olcsó alapdarabok, mint egy fehér pamutpóló, fekete nadrág vagy krémszínű oversized blézer az elegancia alfája és omegája. Mégis, amikor te felveszed, a látvány siralmas, de legalábbis meg sem közelíti a videóban látottakat. 

Ennek több oka is van: egyrészt, a vadonatúj, még nem mosott fehér pamutpóló és a fél éve hordott fehér pamutpóló sajnos fényévekre lehet egymástól, hacsak nem kezeled olyan óvatosan, mint egy Fabergé-tojást (kizárólag kézzel mosod és néha fehéríted). Arról nem is beszélve, hogy 2500 forintos fehér pólóról beszélünk valamelyik fast fashion üzlet kínálatából, vagy egy 50 eurós Ralph Laurent-darabról – nyilván nem ugyanaz a minőség. 

A másik, hogy sajnos a 34-es méretű modelleken még egy egyszerű póló is másképpen áll, mint egy átlagos, 38-40-es méretet viselő nőn. Aki persze még csak nem is molett – de a tükör és a kamera egyformán gonoszul nagyítanak. Ha a fejedben az az elvárás, hogy úgy nézz ki, mint a képen vagy videón látott modell, óhatatlanul csalódni fogsz. Mert bár az influenszerek állítólag olyanok, mint te, én, vagy a szomszéd lány – hát a többségük XS méret, és az arcok is gyanúsan egyformák a sok feltöltött szájtól, botoxtól és kiemelt arccsonttól… 

A sovány nőkön egyszerűen minden jobban áll – bár persze ízlés dolga, hogy ki mit lát szépnek. De azért érdemes szétnézni az Instán vagy Tiktokon, hogy hány piszkafa influenszerre jut egyetlen duci… Ami nem azt jelenti, hogy azonnal kezdj el fogyókúrázni, mint a bolond, hanem hogy ne legyenek magaddal szemben irreális elvárásaid. És akkor világításról, professzionális photoshopról még nem is beszéltünk… 

És most jöjjön a legaljasabb trükk: a luxus kiegészítők! 

Képzeld el, hogy az influenszer a fehér póló – fekete nadrág – bézs blézer szettet nem 500 eurós Miumiu napszemüveggel, 450 eurós Celine övvel, 200 eurós Ugg platform papuccsal vagy Adidas Samba cipővel és 3-4000 eurós Yves Saint Laurent, Bottega Veneta vagy pláne 10ezer eurós Chanel táskával teszi teljessé. Biztos, hogy akkor is rohannál a konfekcióboltba vagy már kattintanál is a megadott linkre (amivel az influenszernek termelsz jutalékot)??? 

Ha ezeket összeadod, milliós összeget látsz a pár tízezer forintos ruhadarabokra dobálva – és akkor még a Van Cleef vagy Cartier ékszerekről nem is beszéltünk. Ezek a luxuslogók vagy éppen abban a szezonban divatos kiegészítők teszik elegánssá, drágává és kívánatossá a teljesen hétköznapi szettet. 

Azt üzenik, hogy a viselőjük gazdag, tehát sikeres, tehát gondtalan, boldog életet él – ez persze egyáltalán nem biztos, hogy igaz. Igen, lehet valaki nagyon boldog átlagos vagy szerény körülmények között is, és lehet kiégett, magányos alkoholista talpig Chanelben, de azért nézzünk szembe a tényekkel: a köztudatban gazdagság, a siker és a boldogság igenis évszázadok óta összekapcsolódik. Ma pedig már jóformán a pénz mindezek legfontosabb, ha nem az egyetlen fokmérője – elsősorban a reklámok és a közösségi média tartalmainak hatására…

A csapda, amelybe milliók beleesnek nap mint nap ott van, hogy az összesen négymillió forintot érő, luxusmárkás kiegészítőket az átlagember évek alatt sem engedheti meg magának. Viszont mégiscsak vágyik arra, hogy olyan legyen, mint a csodált influenszerek – mit tehet? Megveszi azt, amit tud: az olcsó fast fashion ruhadarabokat (melyek ma már persze egyáltalán nem is olcsók, a Zarában huszonötezer forint alatt nem nagyon lehet például blézert találni.) Aztán felöltözik, belenéz a tükörbe, és boldog elégedettség helyett csalódást érez. És nem érti, hogy mit csinált rosszul… 

Sikertipp: ha el akarod kerülni az impulzus-vásárlás csapdáját, tedd a következőt: retusáld a képet! Takard le – akár képzeletben – a drága kiegészítőket és tedd fel a kérdést, hogy akarod-e ezeket a ruhadarabokat még így is? A válasz sejthető…

Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.