Bementél egy üzletbe, mert szükséged volt egy pár harisnyára vagy egy övre, mert a régi elszakadt vagy elhasználódott, és valahogy mégis egy tele szatyor ruhával vagy egy új cipővel érsz haza, pedig semmi szükséged nem volt meg egy fekete kardigánra vagy újabb pántos szandálra. Ismerős jelenet? Akkor te is tudod, mit jelent az impulzív vásárlás, rosszabb esetben már egyenesen kényszeres shoppingoló vagy.
Az is előfordul, hogy nem is akarsz bemenni az üzletbe, aztán valahogy mégis a kassza előtti sorban találod magad? Ha szeretnéd elkerülni a lelkiismeret-furdalást és anyagi csődöt, nem beszélve az általuk okozott krónikus stresszről, próbálkozz a következő módszerekkel!
1. Írj listát!
Mielőtt vásárolni indulsz, írd össze, hogy voltaképpen mire is lenne szükséged. Itt a tavasz, rendben, pontosan mi is hiányzik a ruhatáradból, illetve mire vágysz? Kabát, blúz, vagy egy szoknya? Még otthon döntsd el, hogy mit szeretnél venni, írd le a hosszát, színét. Miért? Mert ha határozott céllal indulsz el, kisebb az esély, hogy elcsábít egy olyan darab, amire semmi szükséged, vagy amit nem tudsz jól kihasználni, mert semmihez nem illik a szekrényében. De ha csak úgy nekiindulsz, határozott cél és elképzelés nélkül, könnyen lehet, hogy fölöslegesen dobod ki a pénzed.
2. A három szett szabálya
Ha mégis elcsábultál és felpróbáltál valamit, ami ott az üzletben tetszett meg, esetleg csak azért vadászol rá, mert “mindenki” ezt hordja, semmi baj. Gondolatban állíts össze három öltözetet, amelyekben a felpróbált darabot kombinálod. Határozd el jó előre, hogy csak akkor veszel meg bármit, ha a meglévő ruháiddal kiegészítve legalább háromféleképpen tudod viselni. Ha ez már gondolatban sem megy, akkor be kell látnod, hogy pénzkidobás a banánzöld, szőrös pulóver, mert semmivel nem tudod felvenni és ott fog penészedni a szekrényedben, tehát ne vedd meg!
3. Ne ismételd magad!
Apropó szekrény. Emlékszel a Spinédzserek című film jelenetére, amikor Alicia Silverstone halál komolyan kijelenti, hogy azért volt muszáj megvennie két tök egyforma, rózsaszín Mary Jane cipőt, mert az egyik matt, a másik meg fényes lakkbőr? Ha veled is előfordult már, hogy ott álltál abban a gyönyörű farmernadrágban vagy kék pulcsiban, és déja vu érzésed volt, érdemes végig gondolnod, nincs-e véletlenül a szekrényedben egy vagy akár több hasonló, ha nem ugyanolyan darab!
Persze, ha nagyon más fazon, az anyag vastagsága vagy esetleg a díszítés, és biztosan ki tudod használni – lásd az előző pontot –, akkor vedd meg. De ha két fekete pulóver csak annyiban különbözik, hogy az egyiknek kerek, a másiknak meg V-kivágású a nyaka, akkor talán vissza kellene tenned a polcra, mert nem fogod kihasználni, sőt, talán felvenni sem.
4. Rossz méretet soha!
Majd belefogyok – ez talán a leggyakoribb önáltatás a próbafülkékben. Persze, komolyan gondolod, amúgy évek óta folyamatosan próbálod leadni azt a fránya 2-3 kilót, ami miatt a felpróbált ruhadarab kényelmetlen és persze nem is áll jól. Mert egy túl szűk ruha még a legtökéletesebb alakú nőt is dundinak mutatja – hiszen látszik, hogy kihízta! Úgyhogy légy magaddal őszinte: hány túl kicsi ruhádba fogytál már bele? Amúgy mi értelme venni valamit, aminek nem tudsz örülni, hiszen egy ideig biztosan nem tudod felvenni!
Ha viszont egy-két mérettel nagyobb a szoknya vagy blúz, akkor meg az a kérdés, hogy ki fogja átalakítani. Ha van hozzá tudásod és varrógéped, meg persze időd és kedved, akkor indulj a kasszához. De ha varrónőhöz kell vinned, gondold végig, hogy még egy plusz költség növeli az árat – biztos, hogy így is akarod? Ami pedig a cipőket illeti: amelyik szandál vagy csizma a boltban kényelmetlen, száz százalék, hogy később sem lesz jobb – ne vedd meg!
5. Magadnak vásárolj!
A közösségi oldalakat nézve az embernek mintha káprázna a szeme: ugyanazt látja millió példányban! Mert mindenki Adidas Sambát, párducmintás ruhát vagy túlméretezett blézert hord – jó, ebben az is közrejátszik, hogy a fast fashion üzletek választéka nagy eltérést nem mutat, finoman szólva. Ha valamit azért veszel le a polcról, mert az influenszerek éjjel-nappal mutogatják és már minden ismerősödnek van, azért állj meg egy percre a tükör előtt, és válaszolj magadnak őszintén két kérdésre. Tényleg tetszik magadon, vagy csak azért vennéd meg, hogy olyan legyél, mint a többiek? És ha már itt tartunk: tényleg olyan akarsz lenni, mint mindenki más?
Gondolj bele: miközben a reklámszlogenek azt szajkózzák, hogy légy önmagad és találd meg a stílusod, valójában arra buzdítanak minket, hogy divatklónokként másoljuk egymást és persze vásároljunk, állandóan, minél többet! Ha őszintén bevallod magadnak, hogy valójában utálod a pöttyöst vagy nem áll jól a bokáig érő szoknya – óriási lelki és anyagi tehertől szabadítod meg magad.
6. Tetesd félre!
Nem tudod otthagyni, de megvenni sem akarod? Semmi gond! Vannak üzletek, ahol három napra is félreteszik neked a kiválasztott darabokat. Csakhogy így kétszer kell fáradnod egy vásárlás helyett, jogos a kérdés, hogy mit nyert ezzel. Megmondom: időt. Akár egyetlen nap alatt is átgondolhatod a tervezett vásárlást – és meggondolhatod magad. Jó eséllyel ez történik majd. Hogy miért? Mert egészen máshogy látod majd, ha lekerül rólad az a pszichikai stressz, amit maga a környezet, a bolt jelent. Ne feledd: egy szenvedélyről beszélünk, amelynek fontos eleme maga a helyszín, az üzlet, a rengeteg ruha csábító látványa, sőt illata, és persze a többiek, akik mind vásárolnak! (Amúgy nem biztos…) Hát persze, hogy te is akarsz!
De otthon, miután a figyelmed már lekötötte sok más dolog, a vacsorakészítés, egy telefon, a sorozat legújabb része vagy a beszélgetés a pároddal, már sokkal reálisabban látod majd a dolgokat, és valószínűleg rájössz, hogy ha valamit nem vettél meg azonnal, annak jó oka van: vagy nem is akarod annyira, vagy tudod, hogy adott pillanatban nem engedheted meg magadnak. Nem tudok releváns statisztikával szolgálni, csak az alapján mondom, amit magam tapasztaltam: a legtöbb félretett holmi visszakerül a polcokra. Ha pedig azért álltál el a vásárlástól, mert nem akarsz költekezni, valóságos hős vagy! A vásárlási mánia döbbenetes anyagi vészhelyzetbe, sőt adósságokba képes kergetni a szenvedélybetegeket – a következő bejegyzésben bemutatok néhány riasztó esetet!