Néhány éve még senki sem ismerte, mostanra az első számú közellenség lett a kortizol! Nem tudsz lefogyni? Magas a kortizolszinted! Állandóan fáradt vagy, bármennyit is alszol? A kortizolszinted miatt! Koncentrációs problémákkal, gyomorsavtúltengéssel küzdesz, vagy hullik a hajad? MERT A KORTIZOL!!
És persze, az influenszerek máris lelkendezve mutogatják a csodálatos táplálékkiegészítőt vagy házilag kotyvasztható, gusztustalan löttyöt, amitől biztosan lemegy a kortizolszinted, ledobod a hasadról az úszógumit, soha többé nem fogsz stresszelni és minden problémád megoldódik! Tömegével hirdetnek az interneten kapszulákat és porokat, amelyek "blokkolják" a kortizolt.
A sok részigazság mellett ideje megnézni, mi is pontosan ez a minden bajunk okozója – már ha tényleg csak a baj van vele.
A kortizol egy fontos és alapesetben hasznos hormon, amelyet a mellékvesék termelnek, és számos pozitív hatása van (az emberi szervezet ugyanis nem bolond, hogy helyből rosszat tegyen magával – amíg meg nem bolondítják). Többek között gyulladáscsökkentő hatású, támogatja az immunrendszert, irányítja a testünk alvási-ébrenlét ciklusát, de részt vesz a szénhidrátok, zsírok és fehérjék anyagcseréjében is, amivel segíti a vércukorszint szabályozását.
Szó sincs tehát arról, hogy a kortizol alapból ártalmas lenne, sőt, előfordul, hogy felírják orvosok, ha valakinél túl alacsony a szintje és a szervezetében állandó gyulladások vannak. A baj csak az, hogy a mai életmódunk mellett a legtöbb emberre inkább a tartósan magas kortizolszint jellemző. Ez a szint amúgy a nap folyamán állandóan változik, általában reggel magasabb, majd fokozatosan csökken. Stresszhelyzetben azonban fokozódik a termelődése, mivel egyik funkciója éppen a védelmi mechanizmus támogatása: amikor baj van, energiát biztosít a meneküléshez a veszélyes helyzetekből.
Azonban, ha a szintje tartósan magas, az számos egészségügyi problémához vezethet. Évezredeken át a kortizol segített olyan stresszhelyzetekben, amikor valaki életveszélybe került, mert vadállatok vagy ellenség kergette, serkentve a "harcolj vagy menekülj" választ. Csakhogy a világ szerencsés, nyugati részen manapság már ritkán kerülünk ilyen helyzetbe – mondjuk egy természeti csapást nem számítva.
És mégis, az életünk tele van stresszel, vagyis olyan szituációkkal, amelyeket stresszként azonosít a szervezetünk – és úgy is reagál, mintha a kardfogú tigris kergetne... Ilyen, mindennapos stresszfaktorok a munkahelyi nyomás, aggódás a hiteltörlesztés miatt vagy akár a forgalmi dugók és rohanás. A végeredmény pedig: soha olyan stresszes nem volt még az emberek élete, mint ma, aminek következtében a szervezetünk bőszen termeli a stressz hormont. Tovább emelheti a kortizolszintet a rendszertelen, kevés alvás vagy a gyakori alkoholfogyasztás, de akár az is, ha valaki túl sok koffeint fogyaszt, sőt akár a túlsúly is. Na de lássuk a negatívumokat, avagy miért baj, ha magas a kortizol szintje a szervezetedben?
1. Hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz, különösen a hasi zsír felhalmozódásához. Ezzel együtt növelheti a vérnyomást és a vércukorszintet, ami cukorbetegséghez és szívbetegségekhez vezethet.
2. Abszurd módon, ha tartósan magas ennek a hormonok a szintje, az átfordítja az egyik legpozitívabb hatását, és immár nem erősíteni fogja az immunrendszert, hanem gyengíteni, így a szervezet hajlamosabbá válik fertőzésekre és betegségekre.
3. Gyengébb izmok, ennek következménye lehet akár a rossz tartás, vagy ízületi problémák, mert az izmok nem megfelelően vesznek részt a teherviselésben a mozgás során
4. A magas kortizolszint növelheti a csontritkulás kockázatát.
5. A magas kortizol szint összefüggésbe hozható szorongással, depresszióval és alvászavarokkal. A háttérben álló krónikus stressz rossz közérzetet és labilis mentális állapotot eredményez.
Ha ezeket összevetjük a kortizol szintjét emelő kockázati tényezőkkel, azt látjuk, hogy az elhízás és a túl kevés alvás is szerepel köztük, miközben ezeket kiválthatja éppen a magas hormonszint – vagyis, itt már ördögi körről beszélünk, a helytelen életmód és a kortizol egymást spirálban gerjesztik egymást egyre őrültebb ütemben… Ha tudni akarod, hogy valamilyen régóta fennálló problémád, zavaró tüneted ezzel a hormonnal függ-e össze, olvasd el a következő blogbejegyzésemet, amelyben megismerheted a túl magas kortizolszint hét leggyakoribb jelét!