15 Feb
15Feb

Alacsony önértékelés, stressz, negatív érzelmek – sok minden állhat a vásárlási mánia hátterében. Ahogy előző bejegyzésemben írtam, maga a vásárlás, és a megszerzett új holmi is dopamin forrássá válhat, vagyis automatikusan örömöt okoz, és ezzel könnyen függővé tehet. Ez azonban egy ördögi kör, mert az újdonság varázsa hamar elmúlik, az élmény hatása fokozatosan csökken, és a függőnek újabb impulzusra lesz szüksége: ha újra át akarja élni az eufóriát, kénytelen ismét vásárolni.

Ezt támasztja alá egy olyan videó, amelynek a készítője december 26-án csomagolta ki a kamera előtt a karácsonyra kapott, vadonatúj luxus táskát. Vagyis, miután megkapta a vágyott tárgyat, annyira nem érdekelte – nyilván a többi ajándék miatt sem –, hogy két napig rá sem nézett. 

A kényszeres vásárlás káros lelki, anyagi és szociális hatásairól is írtam már röviden, van azonban egy látványosabb következménye is: a függő emberek hihetetlen mennyiségű holmit képesek felhalmozni, elsősorban ruhákat, cipőket és táskákat (meg persze kozmetikumokat, de erről már volt szó egy korábbi írásomban). A végeredmény pedig: a kényszeres vásárló gyűjtögetővé válik. Ennek egyik legszélsőségesebb példája egy fiatal nő, akinek nem kevesebb, mint HAT gardróbszobája van. 

A célom természetesen nem ítélkezni vagy pláne megalázni bárkit, hanem rámutatni, milyen extrém következményei vannak a fogyasztói társadalomban kialakuló viselkedésmintáknak - amint azt maga a főszereplő is megfogalmazta.

Az egyik közösségi oldalon tárta a világ elé a fékevesztett felhalmozás eredményét néhány szokatlanul őszinte videóban. Ezeknek a célja bemutatni, hogyan rak rendet a szekrényekben, miután már kezelhetetlenné vált a ruhamennyiség, ami persze együtt jár a tonnányi holmi átvizsgálásával és szétválogatásával. 

A végső lökést egyébként az adta, hogy az egyik szekrényrúdra felakasztott spagettivállpántos topok közül kivett harmincegy (!) darabot, és meg kellett állapítana, hogy semmi nem változott, a maradék éppen úgy lóg összepréselődve, mint korábban. Az ember fél megtippelni, hány trikó lehet ott, ha majdnem három tucatnyi hiányát észre sem lehet venni. Feltehetően és óvatos becslések szerint is száznál több – de a százötven még reálisabbnak látszik. És csak egyfajta trikóból, mert a többi fajtából – tank top, felsők edzéshez – másutt tárol nyilván hasonló mennyiséget. 

Ezek után kénytelen volt őszintén szembenézni káros szenvedélye következményével, ami annál is kellemetlenebb számára, mivel saját bevallása szerint rendmániás is. Ez egyébként meg is látszik a lakáson, ahol kezdésként bemutatja, mi vár rá(nk), és ahogy a kamera egymás után mutatja a polcokat és szekrényrekeszeket, a nézőben feltámad a gyanú, hogy akkor most ez ugyanaz a gardróbhelyiség? Hát nem: másutt tárolja a ruhákat és felsőket, a dzsekiket és kabátokat, a különböző pulóvereket és blúzokat, külön kis kamrában a rengeteg sportöltözetet. 

Tény, hogy nem terem nagyságú szobákról van szó, de akkor is – hat gardrób! Ráadásul, ami sehová nem fért – van bőven – az mindenfelé halmokban hever, rendmánia ide vagy oda… És mint megtudjuk, ez még nem minden, ami nem fért sehová, azt a garázsban tartja a tulajdonos. 

Aztán a következő videó már az előtte - utána állapotokat mutatja, és el kell ismerni, hogy például az említett pántos felsők rekeszében lett hely – a hiányzó holmik viszont egy teljes állvány megtöltenek, méghozzá zsúfolva, ezeket elajándékozza a gyűjtögető tulajdonosuk. Az adománynak szánt topok és blúzok száma biztosan száz körül van – és ez még csak az első gardrób volt. 

Ami a többit illeti, csak pizsamaszettből annyit látni egy teli fiókban, hogy ha minden este másikat venne fel, akkor sem kellene egy egész hónapig kétszer ugyanabban aludnia – már csak azért sem, mert hasonló mennyiséget tesznek ki egy másik fiókban a nem szettbe tartozó alsók. Trikó, mint tudjuk, van hozzá bőven… 

A nő rendszeretetének hála az is feltűnhet a nézőnek, hogy a színek szerint sorba rakott melegítőruhák között – most megint a szettekről beszélünk – van két teljesen egyforma, párducmintás darab. Csak remélni lehet, hogy nem szándékosan, hanem feledékenységből vásárolta meg ugyanazt kétszer… 

A bikinik és fürdőruhák számára már csak a kozmetikumok szekrényében jutott hely, és mivel egyforma kis tasakokban sorakoznak, elsőre azt hihetnénk, vagy száz arcmaszkot látunk. És ekkor szerencsére arról is meggyőződhetünk, hogy a főszereplő sminkből és arcápolási termékekből is legalább akkora készletet halmozott fel, mint ruhákból. 

Legalább lesz mivel nekivágnia az idén ív elején olyan divatos “projekt pan”-nek, vagyis a feladatnak, amelynek lényege felhasználni az összes, otthon található kozmetikumok, mielőtt bármiből újat vennénk. A közösségi oldalakon ugyanis százával látni videókat, amelyek azt mutatják be, mennyi kozmetikumot képesek a nők manapság felhalmozni – a döbbenetes látványról szól a múlt heti blogbejegyzésem.

A kényszeres vásárlás komolyabb oldaláról, a súlyos lelki és pénzügyi következményekről pedig a következő írásomban adok rövid, de lényegre törő áttekintést.

Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.