27 Dec
27Dec

Emlékszem, gyerekként milyen izgatott boldogsággal nyitogattuk az általában Mikulásra kapott adventi kalendárium ablakait, találgattuk, hogy mit rejtenek, karamellát, savanyúcukrot, csokoládékockát vagy talán rágót? És mi lesz a legértékesebb ajándék, ami a 24-es szám mögött lapul? Mekkora örömet okozott egy-egy olcsó, bizsu gyűrű vagy karkötő, esetleg kisautó vagy valami állatfigura! 

Ma már ez persze kevés, főleg azoknak a gazdag felnőtteknek, akik többszáz, vagy akár ezer eurót is kiadnak valamelyik luxus kozmetikai márka adventi kalendáriumára. A Dior, Yves Saint Laurent vagy Prada luxuskozmetikumait rejtő dobozok szó se róla, gyönyörűek, hatalmasak, de éppen nemrég tette fel egy influenszer a kérdést, hogy vajon megérik-e a többszázezer forintos árukat? Mert a néhány rúzs, körömlakk és szemceruza mellett jó pár mini terméket vagy termékmintát is elrejtenek bennük, ezeket pedig ugye, nem is lehet eladni… 

És még ez sem a csúcs, korántsem! Mert aki idén ad magára – akire ad a partnere – az személyre szabott, 25 luxus táskából, cipőből, kozmetikai termékből összeállított adventi kalendáriumnak örülhet, már csak azért is, mert majdnem egy hónapig nem kell töprengeni az aznapi videó témáján: elég kinyitni egy újabb csomagot. 

Van köztük olyan, Londonban élő fiatal nő, aki állítólag a figyelmes vőlegényétől kapta drága holmikat. Ő azt az iskolát képviseli, hogy ahány nap, annyiféle csomag és luxuslogó. Másvalaki, akinek szintén hiper gazdag és rendkívül figyelmes barátja lehet, kéttucatnyi egyforma, számozott papírtáskát talált a fa alatt, hogy még izgalmasabb legyen kibontani, hiszen csak akkor derül ki, hogy mi jut az napra: egy Cartier ékszer vagy Louis Vuitton táska. 

Egy harmadik nő, aki német nyelven van jelen a Tiktokon, saját magának állította össze a gigantikus ajándékcsomagot: állítása szerint erre több, mint ötvenezer eurót költött. Ez akár rekord is lehetne, de valaki még ezt is jelentősen túlszárnyalta. 

Egy holland influenszer, egyébként szimpatikus, fiatal nő, aki Hermés-imádó. Ha valaki nem ismerné a márkát: az egyik legrégebbi, francia luxuscég azzal az excentrikus fogással generálja maga körül a hisztériát, hogy bár fő profiljuk a táska, üzleteikben jóformán nem lehet kapni. A két legnépszerűbbet legalábbis biztosan nem. Már a Szex és New York Samanthája is elhűlt, amikor megtudta, hogy egy Birkin táskára öt éves várólista van… 

Vannak vloggerek, akik semmi mással nem is foglalkoznak – és remekül megélnek belőle –, mint hogy mennyit, mit és hogyan kell vásárolni, hogy végre felajánljanak egy áhított darabot, amiért nagy kegyesen elfogadják az euro-tízezreket. Egyes számítások szerint 20 és 50 ezer dollár között kell költeni például az Egyesült Államokban ahhoz, hogy az ember végre kapjon egy „leather appointment”-et, vagyis időpontot táska-vásárlásra. 

De vissza a holland vloggerhez, aki állítása szerint termékismertető szövegeket írt cégeknek, olyan sikeresen, hogy aztán megalapította a saját cégét, bővítette a profilját, jött az influenszerkedés – amúgy a története hihető, nyilván jókor kezdett egy hiányszakmával foglalkozni, és jól is csinálja. Na, ő az, aki már tavaly 50 ezer dollárt adott az Hermés cégnek, pontosabban a saját, személyes eladójának, hogy állítsanak össze neki egy speciális kalendáriumot.  És ezt sikerült idén felülmúlni: a sikeres vállalkozó, aki egyébként most szülte meg első gyerekét, 2024-ben kerek százezer dollárt költött a narancssárga dobozrengetegre! 

És végezetül egy másik márka megszállottja: nem költhetett sokkal kevesebbet a csupa Chanel adventi kalendárium boldog tulajdonosa sem. Már, ha nem csak üres dobozokat halmozott fel, mert eddig eléggé elmaradt a nyitogatással, mindössze egy mini táskát és egy pár fülbevalót mutatott eddig. 

Most nyilván vannak, akik azt mondják, az ilyen pénzszórást az kifogásolja, aki nem engedheti meg magának – vagyis savanyú a szőlő. Nem erről van szó. Ha valakinek korlátlan anyagi lehetőségei vannak, ám vegyen magának minden áldott nap sokezer eurós táskát, cipőt, vagy akár autót. Pszichológiai tény, hogy az a gyerek, aki minden nap kap ajándékot, egy idő után már nem fog neki örülni és egyáltalán nem fog semmit megbecsülni. A luxus adventi kalendáriumok tulajdonosai ilyen elkényeztetett gyereknek tűnnek – de ez az ő problémájuk. 

Az már súlyosabb kérdés, hogy milyen példát mutatnak, hiszen, ahogy az influenszerek nevében is benne van, befolyásolják nézőiket és követőiket. Nem hiszem, hogy egészséges az a társadalom, ahol még az az időszak is az egyre féktelenebb költekezésről szól, amelynek lényege eredetileg a fizikai önmegtartóztatás és a lelki feltöltekezés. Az advent, amely az Úr eljövetelére való várakozás napjait jelöli, hagyományosan böjtös időszak, még utolsó napján, december 24-én is csak halat szokás enni. 

De még ha nem is érdekel valakit a vallás vagy a hagyomány, akkor is szomorú látni, hogyan lesz az ünnepből, amelynek lényege a szeretet lenne, esztelen harácsolás. Mindez összefügg azzal, ahogy az önzés egyre nyíltabban válik társadalmilag elfogadott, sőt lassan a legfőbb értékké, miközben a mások iránti szeretetet önszeretetté torzítják – erről szól majd a következő blogbejegyzés.

Update: mindig van még feljebb! Vagy lejjebb... Most találtam egy fiatal nőt, aki nem kevesebb, mint félmillió fontot fizetett a 12 táskából álló Hermés adventi kalendáriumáért. Vagyis neki már nem az volt a kérdés, mi van a dobozban, hanem, hogy milyen táska. 

Egy londoni székhelyű, dizájner táskákkal kereskedő cég állította össze számára a mega-luxus meglepetést - hiszen egy hónap alatt senki nem vásárolhat kerek egy tucatnyi táskát a márkaboltokban, de a viszonteladónál csak pénzkérdés. A nő tehát darabonként majdnem 42ezer fontot, vagyis húsz és fél millió forintot fizetett táskánkért, átlagosan. Az utolsó napon pedig bevallotta, hogy hiányozni fog neki a nyitogatás, de hát nincs baj, szándékában áll további Hermés táskákat vásárolni.

Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.